YENİ Parti'de 14-15 Kasım tarihlerinde yapılacak 1. Olağan Kurultay öncesinde düzenlenen genel başkanlık ön seçimi tamamlandı. Türkiye genelinde yüz binlerce parti üyesinin sandık başına gittiği seçimde, İzmir örgütü yüzde 86,87'lik katılım oranıyla dikkat çekti. Kurucu ve mevcut Genel Başkan Özgür Özel'in tek aday olarak girdiği ön seçimde İzmir'in 30 ilçesinde oy kullanma işlemleri gerçekleştirildi. Kent genelinde 179 noktada kurulan sandıklarda sabah saat 09.00'da başlayan oy verme işlemleri saat 19.00'da sona erdi. Sandıkların kapanmasının ardından oy sayımına geçilirken ilçe örgütlerinden ilk sonuçlar kamuoyuyla paylaşılmaya başlandı. YENİ Parti İzmir İl Başkanı Çağatay Güç, seçim sürecinin tamamlanmasının ardından yaptığı açıklamada İzmir'deki katılım oranını duyurarak parti örgütüne teşekkür etti.

İzmir'de 179 noktada sandık kuruldu

YENİ Parti'de ilçe ve il kongrelerinin tamamlanmasının ardından genel başkanlık ön seçimi için hazırlıklar gerçekleştirildi. İzmir genelinde 179 noktada kurulan sandıklarda, parti üyeleri Genel Başkan Özgür Özel için oylarını kullandı. İlçe başkanlıkları, il yönetimi ve sandık görevlilerinin katılımıyla yürütülen seçim sürecinde sabah saatlerinden itibaren parti örgütlerinde hareketlilik yaşandı. Saat 19.00 itibarıyla oy verme işlemlerinin sona ermesinin ardından sandıklar açılarak oy sayımına başlandı. İlçe örgütlerinden gelen ilk verilerde özellikle Konak, Karşıyaka, Karabağlar ve Balçova'daki katılım dikkat çekti.

Ödemişli kadın fidancıdan ilham veren dayanışma: Tarladan Anıtkabir'e uzanan emek ve hayat yolculuğu
Ödemişli kadın fidancıdan ilham veren dayanışma: Tarladan Anıtkabir'e uzanan emek ve hayat yolculuğu
İçeriği Görüntüle

Çağatay Güç açıkladı: İzmir'de katılım yüzde 86,87

YENİ Parti İzmir İl Başkanı Çağatay Güç, genel başkanlık ön seçiminin tamamlanmasının ardından kent genelindeki sonuçları değerlendirdi. İzmir'de hazirun listesinde 64 bin 282 üyenin bulunduğunu belirten Güç, oy kullanma oranının yüzde 86,87'ye ulaştığını açıkladı. Güç, genel başkanlık ön seçiminin ilçe ve il kongrelerinin ardından tamamlanan önemli bir aşama olduğunu belirterek parti içi seçim sürecinin gelecek hafta yapılacak kurultayla sona ereceğini ifade etti. İzmir örgütünün sandıklara gösterdiği ilgiden memnuniyet duyduğunu belirten Güç, ortaya çıkan tabloyu gurur verici olarak nitelendirdi.

Konak'ta 3 bin 474 üye sandığa gitti

İzmir'in merkez ilçelerinden Konak'ta ön seçime yoğun katılım gerçekleşti. YENİ Parti Konak İlçe Başkanı Serkan Kalmaz tarafından açıklanan verilere göre ilçede kayıtlı 3 bin 802 üyeden 3 bin 474'ü sandık başına giderek oy kullandı. İlçe örgütü tarafından paylaşılan sonuçlarda katılım oranı yüzde 91,43 olarak duyuruldu. Konak'ta ortaya çıkan tablo, İzmir'deki ön seçim sürecinin dikkat çeken sonuçlarından biri oldu. İlçe örgütü, seçimde Genel Başkan Özgür Özel'e verilen desteğin yüksek olduğunu bildirdi.

Karşıyaka'da 5 bin 559 kişi oy kullandı

Karşıyaka'da kayıtlı 6 bin 529 üyeden 5 bin 559'u genel başkanlık ön seçimine katıldı. Açıklanan verilere göre ilçedeki katılım oranı yüzde 85,14 olarak gerçekleşti. İzmir'in üye sayısı yüksek ilçelerinden biri olan Karşıyaka'da sandıkların kapanmasının ardından oy sayım işlemleri tamamlandı. İlçe örgütü, üyelerin ön seçime gösterdiği ilgiyi Özgür Özel'e verilen desteğin göstergesi olarak değerlendirdi. Karşıyaka'daki katılım, İzmir genelindeki seçim sonuçlarında öne çıkan rakamlardan biri oldu.

Karabağlar'da 3 bin 954 geçerli oy

İzmir'in en kalabalık ilçelerinden Karabağlar'da kayıtlı 4 bin 223 seçmenden 3 bin 954 geçerli oy kayıtlara geçti. Açıklanan sonuçlara göre ilçede geçerli oy sayısının kayıtlı seçmen sayısına oranı yaklaşık yüzde 93,63 oldu. Bu oran, geçerli oyların kayıtlı seçmen sayısına göre hesaplanmasıyla elde edildiğinden resmî katılım oranından farklılık gösterebilir. Karabağlar'da açıklanan rakamlar, genel başkanlık ön seçimine yönelik ilginin yüksek olduğu ilçeler arasında yer aldığını ortaya koydu.

Bayraklı'da 2 bin 970 geçerli oy çıktı

Bayraklı'da kayıtlı 3 bin 471 seçmenden 2 bin 970 geçerli oy çıktığı açıklandı. Buna göre geçerli oyların kayıtlı seçmenlere oranı yaklaşık yüzde 85,57 olarak hesaplandı. İlçede oy verme işlemlerinin tamamlanmasının ardından sandık sonuçları değerlendirilirken, Genel Başkan Özgür Özel'in tek aday olarak katıldığı ön seçimde parti üyelerinin tercihi kayıtlara geçti. Bayraklı, İzmir genelinde binlerce üyenin oy kullandığı ilçeler arasında yer aldı.

Urla'da 2 bin 364 geçerli oy

YENİ Parti'nin İzmir'deki ön seçim sonuçlarında Urla'da 2 bin 751 kayıtlı seçmenden 2 bin 364 geçerli oy kullanıldığı bildirildi. Geçerli oy sayısının kayıtlı seçmenlere oranı yaklaşık yüzde 85,93 olarak hesaplandı. Urla örgütü de kent genelinde gerçekleştirilen seçim kapsamında sandık başına giderken, oy verme işlemlerinin ardından sonuçlar il yönetimine iletildi. İlçede açıklanan veriler, genel başkanlık ön seçimine yönelik katılımın yüksek olduğu bölgelerden birine işaret etti.

Balçova'da geçerli oy oranı dikkat çekti

Balçova'da kayıtlı bin 991 seçmenden bin 841 geçerli oy çıktığı açıklandı. Bu rakamlara göre geçerli oyların kayıtlı seçmenlere oranı yaklaşık yüzde 92,47 oldu. Balçova, açıklanan ilçe verileri arasında yüksek oranıyla dikkat çekti. Genel başkanlık ön seçiminin ardından ilçe örgütünden gelen sonuçlar, İzmir genelindeki seçim tablosunun şekillenmesine katkı sağladı.

Ödemiş'te 881, Bergama'da 875 geçerli oy

İzmir'in kuzey ve güney ilçelerinden de ön seçim sonuçları gelmeye devam etti. Ödemiş'te bin 45 kayıtlı seçmenden 881 geçerli oy çıktığı açıklanırken, geçerli oyların kayıtlı seçmenlere oranı yaklaşık yüzde 84,31 oldu. Bergama'da ise bin 197 kayıtlı seçmenden 875 geçerli oy kayıtlara geçti. Bergama'da bu oran yaklaşık yüzde 73,10 olarak hesaplandı. Her iki ilçede de oy sayım işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte sonuçlar kamuoyuyla paylaşıldı.

Kemalpaşa, Selçuk ve Bayındır'da sonuçlar belli oldu

Kemalpaşa'da kayıtlı bin 438 seçmenden bin 75 geçerli oy çıktığı bildirildi. Geçerli oyların kayıtlı seçmenlere oranı yaklaşık yüzde 74,76 olarak hesaplandı. Selçuk'ta bin 24 kayıtlı seçmenden 765 geçerli oy kullanıldığı açıklanırken bu oran yaklaşık yüzde 74,71 oldu. Bayındır'da ise 376 kayıtlı seçmenden 315 geçerli oy çıktı. Bayındır'da geçerli oyların kayıtlı seçmenlere oranı yaklaşık yüzde 83,78 olarak hesaplandı. Böylece İzmir'in farklı bölgelerindeki ilçe örgütlerinden gelen sonuçlarla birlikte genel başkanlık ön seçimine ilişkin tablo genişledi.

Kiraz ve Karaburun'da da sandıklar açıldı

İzmir'in kırsal ilçelerinden Kiraz'da kayıtlı 324 seçmenden 282 geçerli oy çıktığı açıklandı. Geçerli oyların kayıtlı seçmenlere oranı yaklaşık yüzde 87,04 olarak hesaplandı. Karaburun'da ise 661 kayıtlı seçmenden 420 geçerli oy kayıtlara geçti. Karaburun'da söz konusu oran yaklaşık yüzde 63,54 oldu. Her iki ilçede de genel başkanlık ön seçimi kapsamında üyeler oylarını kullanırken, açıklanan sonuçlar İzmir genelindeki ilçe bazlı veriler arasına eklendi.

İşte YENİ Parti İzmir'de ilçe ilçe ön seçim sonuçları

8 Kasım 2026 tarihinde ilçe örgütlerinden açıklanan ilk sonuçlara göre kayıtlı seçmen ve kullanılan geçerli oy sayıları şöyle:

İlçe Kayıtlı seçmen Açıklanan oy sayısı
Konak 3.802 3.474
Karşıyaka 6.529 5.559
Karabağlar 4.223 3.954
Bayraklı 3.471 2.970
Urla 2.751 2.364
Balçova 1.991 1.841
Ödemiş 1.045 881
Bergama 1.197 875
Kemalpaşa 1.438 1.075
Selçuk 1.024 765
Bayındır 376 315
Kiraz 324 282
Karaburun 661 420

Konak ve Karşıyaka için açıklanan rakamlar oy kullanan üye sayısını, diğer ilçelerdeki rakamlar ise geçerli oy sayısını ifade ediyor. Bu nedenle tablodaki bütün oy sayılarının aynı kapsamda değerlendirilmemesi gerekiyor. İzmir'in 30 ilçesinin tamamına ilişkin ayrıntılı sonuçlar henüz paylaşılmadığından tablo, ilk verileri açıklanan 13 ilçeyi kapsıyor.

Türkiye genelinde 639 bin 454 üye oy kullandı

YENİ Parti Genel Merkezi tarafından açıklanan sonuçlara göre genel başkanlık ön seçimi Türkiye genelinde 2 bin 502 sandıkta gerçekleştirildi. Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ensar Aytekin ile Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gizem Özcan'ın imzalarını taşıyan açıklamada, sisteme girilerek kesinleşen sonuçlara göre 639 bin 454 üyenin sandığa gittiği ve katılım oranının yüzde 81,3 olduğu duyuruldu. Genel Merkez, seçimde geçerli oyların tamamını Genel Başkan Özgür Özel'in aldığını bildirdi. Böylece İzmir'de açıklanan yüzde 86,87'lik katılım oranı, Türkiye genelindeki yüzde 81,3'lük katılımın 5,57 puan üzerinde gerçekleşti.

Özgür Özel geçerli oyların tamamını aldı

YENİ Parti'nin kurucu ve mevcut Genel Başkanı Özgür Özel, genel başkanlık ön seçimine tek aday olarak katıldı. Genel Merkez tarafından yapılan açıklamada, ülke genelinde kullanılan geçerli oyların tamamının Özel'e verildiği belirtildi. Parti yönetimi, seçim sürecinde ulaşılan katılım oranını önemli bir sonuç olarak değerlendirerek sandık başına giden üyelere ve seçim organizasyonunda görev alan örgüt mensuplarına teşekkür etti. Genel başkanlık ön seçiminin tamamlanmasıyla birlikte parti, 14-15 Kasım tarihlerinde yapılacak kurultay öncesindeki önemli aşamalardan birini geride bıraktı.

Çağatay Güç: İzmir'de gurur verici bir tablo gerçekleştirdik

YENİ Parti İzmir İl Başkanı Çağatay Güç, seçim sonuçlarının ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada parti içi seçim sürecinin büyük bölümünün tamamlandığını belirtti. Güç, “Bugün genel başkan ön seçimini tamamlamış bulunuyoruz. İlçe başkanlığı seçimimizi, ön seçimlerini, kongrelerimizi yaptık. İl başkanlığının ön seçimini ve kongresini yaptık. Şimdi de genel başkanımızın ön seçimini gerçekleştirdik. Önümüzdeki hafta da kurultayımızla beraber artık parti içi demokrasinin gereği olan süreci tamamlamış olacağız” ifadelerini kullandı. İzmir örgütünün ön seçim için yürüttüğü çalışmalara dikkat çeken Güç, sürecin başarıyla sonuçlandığını söyledi.

Güç: Halkımızın umudunu iktidara taşıyacak

İzmir'de ulaşılan katılım oranını değerlendiren Çağatay Güç, 64 bin 282 kişilik seçmen listesi üzerinden yüzde 86,87 katılım sağlandığını yineledi. Güç, “İzmir'de gururlu bir tablo gerçekleştirdik. Bugün bütün ilçe başkanlarımız, ilçe yöneticilerimiz, il yöneticilerimiz, delegelerimizle ve örgütümüzle beraber çok kıymetli bir işe imza atmış olduk” dedi. Genel Başkan Özgür Özel'in liderliğine vurgu yapan Güç, ön seçimde ortaya çıkan tablonun YENİ Parti'nin iktidar hedefi açısından önemli olduğunu savundu. Güç, Özel'in partiye ve Türkiye'ye yönelik umutları temsil ettiğini belirterek ön seçim sürecinin bu hedef doğrultusunda tamamlandığını ifade etti.

İzmir örgütüne teşekkür etti

YENİ Parti İzmir İl Başkanı Çağatay Güç, açıklamasının sonunda seçim sürecinde görev alan bütün parti yöneticilerine ve üyelere teşekkür etti. İlçe başkanları, ilçe yöneticileri, il yönetimi, delegeler ve parti örgütünün ortak çalışmasına dikkat çeken Güç, “İzmir'deki tüm örgütümüze, arkadaşlarımıza, partililerimize tekrardan çok teşekkür ediyorum. Ülkemize, partimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı. Güç, ön seçimin tamamlanmasının ardından gelecek hafta yapılacak kurultaya odaklandıklarını belirtti.

Gözler 14-15 Kasım'daki kurultaya çevrildi

YENİ Parti'de genel başkanlık ön seçiminin sona ermesiyle birlikte 14-15 Kasım 2026 tarihlerinde gerçekleştirilecek 1. Olağan Kurultay için geri sayım başladı. İlçe ve il kongrelerinin ardından genel başkanlık ön seçiminin de tamamlanmasıyla parti içi seçim takviminde son aşamaya geçildi. İzmir'de yüzde 86,87'lik katılım oranının açıklanması, kent örgütünün kurultay öncesindeki çalışmalarını yeniden gündeme taşıdı. Önümüzdeki günlerde İzmir'in 30 ilçesindeki sonuçların tamamının açıklanması halinde, ilçeler arasındaki katılım farklılıkları ve kesin oy sayıları da daha ayrıntılı biçimde değerlendirilebilecek.

Kaynak: AJANSLAR